חבלים

פעמים רבות שואלים אותנו איפה ניתן לרכוש את החבלים בהם אנחנו משתמשים. חבלים אלו מגיעים מיפן בגלילים של מינימום 300 מטר ודורשים עיבוד, הנ”ל מעלה את ההוצאה הראשונית שלנו לבערך 2000 שקלים ובנסף השקעה של בערך יום עבודה בחיתוך ועיבוד לסט חבלים. בהתחלה מכרנו את החבלים המעובדים שלנו במחירי עלות אבל אנחנו לא מסוגלים עוד לעשות זאת. הפננו את כולם ליצרני חבלים שונים אך עדיין מבקשים את החבלים שלנו ומעוניינים לקבל אותם מייד על מנת להתחיל להשתמש בהם. לכן החלטנו לאפשר מכירת חבלים במפגשים ובכלל.

על מנת לאפשר מגוון ולא להיות תלויים ביצרן אחד – הזמנו מספר רב של דגימות מיצרנים רבים מיפן, בחרנו 3 סוגים שאנחנו אוהבים ואותם אנחנו מציעים למכירה. ניתן לתאם עמנו מראש ולבוא לראות את שלושת החבלים השונים. מי שמגיעים למפגשים יכולים לרכוש את החבלים במפגשים – בתיאום מראש (אנחנו לא סוחבים גלילי חבלים לכל מפגש). כמו כן תוכלו לבקש את אורך החבלים המתאים לכם לפי סגנון הקשירה שלכם או ממוצע הנקשרות אותן אתם קושרים.

מחירים

יש לנו 3 סוגים של חבלים טובים. סוג אחד עולה לנו מאוד יקר, לכן לא נוכל לעשות עליו הנחות והוא ימחר במחיר של 150 שקלים לחבל. לגבי שאר הסוגים:

עד 3 חבלים (מכל סוג) – 150 שקלים לחבל.
4 או 5 חבלים – 140 שקלים לחבל.
6 חבלים ומעלה – 130 שקלים לחבל.

נוספים: נותרו מספר חבלי המפ לצורך סספנשן לאנשים כבדים. נותרו 2 חבלי קוקוס למעוניינים וגם 4 חבלי כותנה למשחקי מיטה במחיר של 50 שקלים לחבל.

הסבר לגבי תמחור

הישראלי המצוי מייד מנסה לקבל הנחה נוספת ולחפש איפה הוא יכול לקנות חבלים זולים יותר. במקום שנחזור על הדברים שוב ושוב אנחנו כותבים אותם כאן.

יש ברשת חבלים זולים, תוכלו גם למצוא חבלים במחירים מצחיקים למשל 35 שקלים לחבל – בבקשה תחסכו לנו כאב ראש ותזמינו משם. אבל אתם מעוניינים בחבלים איכותיים, כאלו שאתם יכולים לראות בעיניים ולהרגיש בידיים לפני שאתם רוכשים. אנחנו השקענו חיים שלמים בתחביב שלנו ואנחנו יודעים איזה חבלים נוחים ומתאימים יותר עליהם אנחנו יכולים להמליץ. ההשקעה הראשונית שלנו היא באזור 2000 ש”ח, על זה תוסיפו בערך יום עבודה לכל סט חבלים, כאב ראש של מה שמסביב לחבלים ועלות הנהלת חשבונות. אם אתם עדיין מנסים להוזיל עלויות תוכלו לקחת חבלים במחיר של 100 שקלים לחבל ולעבד אותם בעצמיכם. בכל מקרה הרווחים ממכירת חבלים לא באמת משמעותיים, אנחנו עושים את זה יותר כשירות ובשביל הכיף.

על חבלים ועל החבלים שלנו

בשיבארי וקינבאקו משתמשים בחבלים טבעיים מסוג ג’וט בעובי 6 מילימטר, המלופפים משלושה רצועות, בכל רצועה מספר חוטים ובכל חוט מספר רב של סיבים. יש חשיבות לאיכות הג’וט, למתח הליפופים, למבנה הרצועות ועוד – על אלו נפרט בהמשך. מאז שהומצאו החבלים הסינתטיים המיוצרים באופן תעשייתי נדיר למצוא חבלי ג’וט. לא תמצאו חבלים המתאימים לשיבארי / קינבאקו – לא בחנויות כלי עבודה ולא בחנויות כלי בית.

כל החבלים שלנו עשויים מג’וט, 6 מילימטר בקירוב, ומותאמים לשיבארי / קינבאקו מבחינת – קליעה ומתח הקליעה. כל החבלים הם חד רובדים מה שמקנה להם גמישות ונוחות בידי הקושר ועל גוף הנקשרת. כל החבלים שלנו כבר מעובדים, מוכנים לשימוש מיידי, ואנחנו מצהירים בפניכם לגבי איכות החומר.

קראו עוד על: חומרים מהם עשויים חבלים, שזירה/קליעה, מבנה הקליעה, רבדים, עיבוד חבלים.

חומרים מהם עשויים חבלים

יש סוגים שונים של ג’וט ולהם איכויות שונות מבחינת מגע, גמישות, אסתטיקה וכדומה. החומר הוא הבסיס של החבל, גם אם שאר הפרמטרים (קליעה, מתח הקליעה והרבדים) עשויים בצורה מושלמת – אם החומר אינו איכותי החבל תמיד ירגיש לא נכון, גם ביד הקושר וגם על גוף הנקשת.

אנחנו מגדירים קריטריונים לאיכות של חומר כ: תחושת זרימה נכונה בידי הקושר ומגע נעים בגוף הנקשרת, איכות של חבל נראת לעיין אחרי עיבוד קצר. רוב החבלים הזולים שתוכלו לרכוש בעצמכם מהאתרים השונים ברשת עשויים מחומרים פחות איכותיים (לפי הקריטריונים שהוגדרו) והם דורשים עיבוד מאסיבי, לרבות עיבוד רטוב, מתיחה, שבירה, שימון, וחוזר חלילה שוב ושוב עד להבאתם למצב שמיש, ובכל מקרה תמיד תרגישו שמשהו לא מספיק נכון בחבלים אלו, ובמיוחד לעומת חבלים איכותיים.

הקושר החובב שלא החזיק בידייו חבלים איכותיים ולא הכיר מגוון נרחב של חומרים, פשוט לא מסוגל להבדיל. אנחנו בקינבאקו ישראל, אחרי שהתנסנו בחבלים מחומרים שונים – מראים לכם את ההבדלים בחומרים מהם עשויים החבלים ומאפשרים לכם לבחור.

חומרים מהם עשויים חבלים נפוצים אותם תמצאו בחנויות אך אינם מתאימים לשיבארי / קינבאקו:

  • טבעיים שונים – הנפוצים הם סיזל שבדרך כלל נמכר חבל קשירה או כותנה המשמשת לשרוכים לנעליים, אומנות, דקורציה, צעצועים לחיות, חגורות לקפוארה, יצור ערסלים, וילונות, ואפילו נמכרים בחנויות סקס כחבלים המיועדים לקשירה. ניתן להכין חבל בעצם מכל חומר טבעי שיש לו סיבים, למשל: במבוק, קוקוס, המפ, ג’וט ועוד, אך השימושים בחבלים טבעיים אלו פחתו עד מאוד מאז המצאת החבלים הסינתטיים ולכן סביר להניח שלא תמצאו אותם בשווקים המקומיים מה גם שאינם מתאימים לשיבארי / קינבאקו בהכרח (חוץ מג’וט כמובן). אגב חבלי כותנה נמתחים ולכן קשה לפרום את הקשרים, הם טובים לקשירה נעימה למיטה אך כל מה שמעבר לזה יכול להיות מסוכן.
    • המפ – בעבר נטו לחשוב שחבלי המפ מתאימים לשיבארי / קינבאקו עקב תרגום לא מדוייק מיפנית. המפ פחות מתאים מכיוון שהוא קשה יותר ואינו מתכווץ.
    • קוקוס – חבל לא נעים למגע, מוכר בעולם הקינבאקו כחבל “סמנאווה” אך אין קשר בין שם מסחרי זה לבין סמנאווה במובן האמיתי של קינבאקו. לחבל קוקוס כוח קריעה נמוך והוא לא מותאים לקינבאקו. ניתן להשתמש בחבל קוקוס לצורך יצירת מגע והעברתו על הגוף.
    • במבוק – חבל נעים למגע למשחקי מיטה אך כוח הקריעה שלו נמוך ולכן לא יתאים.
  • סינתטיים – עולם שלם של חבלים המיוצרים מסוגים של ניילון לרבות מיתרי מצנח, חבלי סנפלינג, חילוץ, הרמה וכדומה (להם מוסיפים פוליפרופילן, דיינימה, קבלר, פוליאסטר, פוליסטיל ועוד בהתאם לאופי השימוש). חבלי נילון פשוטים משמשים למשל לקשירה בעוד שהחבלים המיוצרים בטכנלוגיה יחודית ובדרך כלל מיוצרים בשיטה של ליבה/מעטפת (קרנמנטל) מיועדים בדרך כלל לשימושים ספציפיים ונושאים תו תקן של מכון התקנים. למשל: חיבור מצנח, סנפלינג, חילוץ והרמה . חבלים אלו לא ירגישו טוב על העור, מיועדים לכוויות חבל ולא מתאימים לטכניקות של שיבארי / קינבאקו.

שזירה וקליעה, מבנה הקליעה

אם אתם מתעצלים לקרוא עד הסוף רק נגיד שאנחנו בקינבאקו-ישראל מוודאים שכל החבלים שלנו הם חד רבדיים, ושהדיקות הקליעה אינה הדוקה או משוחררת מידי, כמו כן שהדיקות הקליעה ברמות השונות מאוזנת. אם החבל שונה מהסטנדרטים שלנו אנחנו אומרים לכם מראש ומראים לכם את ההבדלים בין הסטנדרטים שלנו לבין החבל שבמלאי ומסבירים לכם על משמעות הדברים.

חבל מורכב מסיבים רבים המורכבים יחדיו כך שעומס מתחלק באופן שווה על פני כלל הסיבים המרכיבים אותו. בעיקרון קיימים 2 סוגי חבלים: 1) Laid or twisted ובתרגום חופשי – מלופפים או מפותלים, 2) Braided rope – קלועים. תרשים 1 מראה את ההבדלים בניהם. בשיבארי / קינבאקו אנחנו מעדיפים חבלים מלופפים מכיוון שהם מחזיקים את הקשרים טוב יותר ופחות מועדים לכוויות חבל. המקובל בשיבארי / קינבאקו להשתמש בחבלים מלופפים משלושה רצועות (למרות שנתקלתי גם בחבלים המלופפים מ 4 רצועות ויותר). לגבי חבלים מלופפים: הגדול ביותר הוא החבל השלם, הוא עשוי מ 3 רצועות (strands), וכל רצועה עשויה ממספר גדול של חוטים (yarns).

תרשים 1

כל חוט מורכב מסיבי חבל המלופפים בכיוון אחד, לחבל חד רבדי (המומלץ לשיבארי / קינבאקו) – רצועה מורכבת ממספר גדול של חוטים שכולם מלופפים בכיוון הנגדי ואז החבל עצמו מורכב משלושה רצועות המלופפות יחדיו בכיוון נגדי (בכיוון ליפוף החוטים). בחבל שכזה ניתן לראות שהחוטים מסודרים בכיוון אחיד מה שהופך את החבל לגמיש ונעים למגע. לעומת זאת בחבל דו רבדי (פחות מומלץ) כל חוט מורכב מסיבי חבל המלופפים בכיוון אחד, כל “תת רצועה” מורכבת ממספר גדול של חוטים שכולם מלופפים בכיוון הנגדי והרצועה עצמה מורכבת מ 2 “תתי רצועות” המלופפות בכיוון מנוגד שוב. החבל מורכב גם כן מ 3 רצועות המלופפות בכיוון מנוגע לכיוון הרצועות. חבל זה פחות גמיש, פחות נעים למגע ומרגיש כאילו יש “פיתולים קטנים לכל אורך החבל” ואם תסתכלו היטב על הרצועה עצמה לא תוכלו לזהות את כיוון החוטים. קיימים חבלים תלת רבדיים ברמת הרצועה וכדומה – אלו לא מומלצים כלל.

גמישות החבל תוצאה רק של הרבדים ברמת הרצועה אלא גם של הדיקות הקליעה. מכיוון שיש קליעה ברמות: חוט, רצועה, חבל – חשוב שימצא איזון נכון בניהם על מנת שהחבל יהיה נעים וגמיש. הדיקות קליעה חזקה מידי תגרום לחבל להיות קשה ולא נעים, חבל בו הקליעה משוחררת מידי יהיה עדין מאוד ויפגע בקלות.

כיוון הקליעה לא משמעותי והמקובל הוא Z אך כדאי שבסט חבלים אחד כיוון הקליעה יהיה אחיד. ראה תרשים 2.

תרשים 2

עיבוד חבלים

עיבוד הוא תהליך בו מיישנים את החבל בצורה מבוקרת. ככל שהחבל עשוי מג’וט יותר איכותי וקלוע בצורה מאוזנת ונכונה יותר כך עיבוד יחשוף את איכויותיו. הבעיה מתחילה בחבלים שעשויים מחומרים לא איכותיים או שיש בעיה עם הדיקות הקליעה. אנחנו לא נסביר כאן כיצד לעבד חבלים – זה לא יהיה אחראי, אבל בגדול עיבוד עשוי לכלול תהליכים של: בישול וייבוש מבוקר, אפייה, שימון, מתיחה ושבירת סיבי החבל. העניין הוא שחווית השימוש בחבלים לא איכותיים – גם אם מעובדים, לא תשתווה לחווית השימוש בחבלים איכותיים. בעצם אם רכשתם חבל איכותי אתם תהנו ממנו, אם רכשתם חבל לא איכותי – לא משנה מה תעשו בו, הוא לעולם לא ירגיש באמת נכון כמו חבל איכותי.