מה זה שיבארי וקינבאקו

שיבארי (Shibari 縛り) היא אומנות הקשירה הארוטית היפנית בעזרת חבלים, התרגום המילולי שיבארי הוא “לקשור” ולכן עשויה להתייחס גם לקשירת חפצים. המילה קינבאקו (Kinbaku 緊縛) מתייחסת לדרך בה נעשית הקשירה על בני אדם וכיצד היא משפיעה באופן רגשי על הקושר והנקשרת. למרות שאנו מתייחסים לאמנות הקשירה, בשיבארי כמעט ואין קשרים אלא בדרך כלל ליפופי חבל כך שנוצרים מבנים יפים המעצימים את יופייה של הנקשרת. מבנים רבים מכילים קודים תרבותיים יפניים והמפורסם מבניהם הוא הישי (Hishi 菱) שהיה בשימוש בתקופת האדו  (江戸時代) על עצירים, אסירים, לרבות אסירים מורשעים שהוצאו להורג. חלק מהמבנים המקובלים בשיבארי מגיעים מ (Hojōjutsu 捕縄術) שהוא חלק ממסורות הסמוראים לצורך כבילת עצירים לשם הובלתם למשפט.


כמו שבמערב משחקים פטישיסטיים מערבים אלמנטים תרבותיים כמו למשל צליבה, חינוך אנגלי ואפילו שחזור חלקי של עינויים מימי הביניים, כך ביפן מערבים משחקים אלו את המסורת היפנית. ארבעת העינויים מתקופת האדו: כבילה והלקאה במקל במבוק (muchiuchi 笞打ち), אישידקי (ishidaki 石抱き), אבי שהוא קשירת סרטן (海老責め, ebi-zeme), ותלייה (tsurizeme 釣責め)  – נכנסו למשחקי הפטיש היפנים בגרסאות מעודנות ומהווים חלק משמעותי ממה שנקרא היום שיבארי או קינבאקו.

מקורות השיבארי / קינבאקו מתקופת האדו נועדו לעינויים שבמהלכם נפגעו ומתו אנשים רבים. עם הזמן החלו הקושרים לעדן את הטכניקות והעינויים השונים ולהטמיע בהם מנגנוני בטיחות רבים. סכנות כלשהן עדיין קיימות אך היום אפשר להגיד ששיבארי / קינבאקו הוא תחום די בטוח, לכן הכשרה מסודרת של קושרים חשובה במיוחד.

בשיבארי אנחנו משתמשים בחבלים מיוחדים, בדרך כלל ג’וט בעובי 5 עד 6 מילימטר, לקישוטים אנו משתמשים בעובי של 4 מילימטר. חבלים המיועדים לקשירת אנשים נקראים ביפן אסא-נאווה (asanawa 麻縄). מאחר והחבל הוא הארכה של גופו של הקושר יש להשתמש בחבל איכותי המיועד לקשירת אנשים.


  • המערב נחשף לשיבארי / קינבאקו מאז מלחמת העולם השנייה ופעמים רבות פירש משמעויות עמוקות בצורה שגוייה. למשל עד לפני מספר שנים הסברה במערב הייתה כי יש להשתמש בחבלי המפ – דבר שהוכח כשגוי, או למשל מילוי ההישי – דבר שלא יעלה על הדעת ביפן. כתוצאה מכך התפתח תחום מקביל הנקרא – בונדג’ מערבי. תחום זה אינו מכיל את האיכויות המגולמות בקינבאקו ומתעסק בעיקר במבנים הנראים אסתטיים לעיין מערבית תוך כדי שימוש בחבלים סינתטיים. לעיתים רבות מונחים המגיעים ממסורת השיבארי / קינבאקו מושאלים אל עולם הבונדג’ המערבי ונעשה בהם שימוש שגוי, למשל סטייל – חופשי, TK, טפו (鉄砲 縛り), ואפילו יש כאלו המשתמשים בחבלי שיבארי וטוענים כי הם קושרים – “שיבארי בסטייל חופשי”, טענה שאינה נכונה ביסודה.